Praha nezbytně potřebuje nový územní plán. Stávající návrh toho nového, Metropolitního plánu hl. m. Prahy (dále MPP), nicméně i přes mnohé zapracované připomínky v rámci společného jednání z roku 2018 není uspokojivý. Logika plánu stále nedostatečně chrání stabilizované lokality, městskou přírodu, veřejnou vybavenost i kvality modernistického města na okrajích Prahy.
MPP ve svém stávajícím znění navíc nepředstavuje dokument, který by byl přístupný široké veřejnosti. Územní plánování je sice složité téma, v regulativech navrženého plánu se ale často ztratí i pozorný čtenář. Do problémů s výkladem litery zákona se tak nebudou dostávat jen občané, investoři, ale i úředníci a úřednice na stavebních úřadech.
Velký prostor pro individuální výklad úředníka na jednu stranu uvádí majitele pozemků a investory do nejistoty a na druhou stranu nahrává „větším” investorům s větší zkušeností a větší mírou finanční jistoty. To může bránit rozvoji polyfunkčního, pestrého a inkluzivního města a v konečném důsledku dokonce brzdit rozvoj některých komplikovanějších lokalit.
I proto jsme k návrhu MPP podali téměř sto námitek, které pořizovatel bude muset vypořádat v rámci tzv. veřejného projednání. sme přesvědčení, že je MPP třeba zásadně přepracovat, především v těchto oblastech:
- MPP v posledním znění postrádá vazbu na městské strategické dokumenty jako jsou Strategický plán, Plán udržitelné mobility a Klimatický plánu Prahy , jejichž cíle by měl ze své podstaty naplňovat.
- Plánu chybí podmíněnost výstavby veřejné i dopravní infrastruktury, což je důležité zejména pro udržitelný dopravní systém a zajištění fungování tzv. města krátkých vzdáleností. To vytváří podmínky pro lepší dostupnost základních potřeb v místě bydliště. Rozvoj pěší, cyklistické a veřejné dopravy by tak měl být společně s polyfunkčním městem prioritou, která zvýší dostupnost většímu množství obyvatel.
- Zásady řešení dopravního skeletu jsou opět v rozporu s některými cíli městských strategických dokumentů, čímž fakticky brání jejich naplňování.
- Je zapotřebí doplnit koeficienty bydlení pro rozvojové a transformační plochy.
- V rámci parametrických regulativů pro jednotlivé lokality je třeba vypracovat opatření, které zamezí další kolonizaci stavebních parcel velkými developery.
- Regulace parku ve volné zástavbě (veřejných prostranství na sídlištích) je třeba zásadně upravit (viz námitky), neboť nedostatečně chrání přírodní kvality lokálních veřejných prostranství.
O tématu i nevážně
Existují různé filosofie plánování, třeba v Houstonu věří, že neviditelná ruka trhu vyřeší vše. 👋
