Seriál témat a doporučení k udržitelnému rozvoji Prahy

Cyklostezky místo cyklopruhů podél všech rušných silnic

Naše vize

Praha dělá cyklopruhy i na velmi rušných ulicích. Proč? Protože je obtížné a pomalé dělat to jinak. Tak by to ale nemělo být navždy. Rušné silnice potřebují klidné souběhy. Aby ale bylo možné cyklisty na silnici zcela „odepsat”, musí být souběžná trasa atraktivní a bezpečná jak pro rodiče s dětmi, tak pro silniční chrty dojíždějící na kole i dvacet kilometrů. 

Nahrazujme tedy cyklopruhy co nejkvalitnějšími souběžnými stezkami. Kde jsou dnes cyklopruhy, je třeba začít projektovat stezky; do čtyř, pěti let lze zřídit desítky kilometrů stezek podél rušných ulic – a odstranit část cyklopruhů, které řidičům ani cyklistům nepřinášejí velké potěšení.

Ale nechme si zadní vrátka: tam, kde budou podmínky mimo silnici podprůměrné, musí ve vozovce zůstat průjezd pro zdatné cyklisty, třeba i s ochranným cyklopruhem, který dovolí legální předjetí s menším odstupem, a paradoxně tak pomůže víc řidičům než cyklistům. Bídná cyklostezka nesmí být „důvodem” pro vyhánění cyklistů ze silnice.

Odkazy:

Proč potřebujeme cyklopruhy na hlavních ulicích?, článek AutoMatu

Přednáška o pražských cykloopatřeních, AutoMat

Cyklokomise doporučuje osvětu a chráněné trasy, AutoMat

O tématu i nevážně

Cyklopruhy jsou možná trochu ee, ale nezapomínejme, že cyklostezka, která je případně nahradí, by neměla posílat cyklo-chrty na přechody a do houfů chodců. ??‍?‍?‍??‍?‍??   ?

Souhlasíte? Dejte nám svůj hlas!

Dejte nám svým podpisem mandát k systematickému a konstruktivnímu jednání s politiky a úřady.

Podpořte udržitelné město otevřené pro všechny, které je připraveno na výzvy současnosti.

Každý hlas se počítá! Čím více nás bude, tím větší váhu budeme mít naše slovo mít

Program